Wybierając nagrobek dla bliskiej osoby, kierujemy się nie tylko ceną oraz wzornictwem, ale również surowcem, z którego został wykonany. I choć sam zakup pomnika jest niezwykle trudnym doświadczeniem, warto pamiętać o kilku zasadach.
Symbol pamięci o zmarłych
Śmierć jest bardzo przykrym doświadczeniem, które sprawia, że często nie jesteśmy w stanie poradzić sobie ze znalezieniem odpowiedniej firmy kamieniarskiej, która oferuje najwyższej jakości usługi. Dobrym i polecanym rozwiązaniem jest więc odczekanie odpowiedniego czasu od pogrzebu, aby podczas dokonywania zakupu, być w stanie znaleźć najlepszy pomnik.
Do najczęstszych problemów związanych z jakością płyty pomnikowej należą przede wszystkim:
- niska jakość wykonania;
- niewystarczająca ilość kleju pomiędzy łączonymi elementami;
- kamień o niskich parametrach jakościowych (niska szkliwość, wysoki współczynnik wchłaniania wody, itp.);
- źle przygotowany fundament.
Jeśli zależy nam na tym, aby zakupiony nagrobek cechował się najwyższą jakością oraz przez wiele lat pełnił swoją funkcję w nienaganny sposób, musimy pamiętać o kilku istotnych zasadach dotyczących jego wyboru. Znalezienie odpowiedniego modelu, pozwoli nam uniknąć sytuacji, w której pomnik (wraz z upływem lat oraz towarzyszących warunków atmosferycznych) szybko wymagałby prac konserwacyjnych i naprawczych.
Przeczytaj także: Pomniki w nowoczesnym stylu
5 zasad dotyczących wyboru nagrobków
To, jaką jakością będzie charakteryzowała się wybrana płyta, zależy od parametrów kamienia oraz rzetelności firmy kamieniarskiej. Znalezienie odpowiedniego modelu wbrew pozorom nie jest takie trudne, ale należy pamiętać o 5 najważniejszych zasadach:
- rodzaj kamienia – w Polsce najczęściej decydujemy się na granit, ponieważ cechuje się on bardzo wysoką wytrzymałością oraz odpowiednią ceną w stosunku do jakości. Ponadto, jest to niezwykle elegancki kamień, który dzięki strukturze włókien i indywidualnych cech wzorniczych, wygląda imponująco nawet w przypadku najprostszych i najbardziej powszechnych modeli. Przy wyborze kamienia bardzo ważna jest twardość oraz tzw. szkliwość. Im gładszy jest surowiec, tym wyższą ma wytrzymałość oraz jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości;
- kształt – zdając sobie sprawę, że nagrobek pełni funkcję upamiętniającą, często zależy nam na wyborze odpowiedniego kształtu. Bardzo skomplikowane formy, które najczęściej wybierają młodzi ludzie, budzą ogromny podziw i przykuwają uwagę, ale są droższe i wymagają większego wkładu pracy. Dobrą i coraz częściej stosowaną praktyką jest dopasowanie się do istniejących już grobów, aby zachować poczucie ładu i porządku w danej alejce cmentarnej;
- fundament – podstawa każdej budowli, bez względu na jej wielkość i przeznaczenie. Dobrze wykonany fundament (o odpowiedniej głębokości i zbrojeniu) ma znaczenie decydujące o tym, czy całość wytrzyma dziesięciolecia. W przeciwnym wypadku może dojść do rozklejenia się poszczególnych elementów, pęknięcia płyty oraz ogólnego zniszczenia;
- zdjęcie zmarłego – fotografia jest uwiecznieniem sekundy z życia, natomiast pomniki pozwalają zachować pamięć o zmarłym, dlatego warto zdecydować się na umieszczenie zdjęcia bliskiego. Wyspecjalizowane firmy kamieniarskie oferują wygrawerowanie wizerunku zmarłego za pomocą odpowiednich programów komputerowych, dzięki czemu wizerunek nie ulega zniszczeniu.
Pamiętajmy, że pomniki nie powinny być traktowane jako wyznacznik naszej majętności. Cmentarz jest przede wszystkim miejscem upamiętniającym naszych bliskich, za którymi tęsknimy i chcemy złożyć im stosowny hołd. Wybór odpowiedniego nagrobka powinien być podyktowany przede wszystkim jego estetyką, wytrzymałością oraz precyzją wykonania. Zakład kamieniarski z Bydgoszczy poleca zakładkę Blog.
Sprawdź nowoczesne nagrobki z granitu o wysokim połysku i wytrzymałości.